Ekologická likvidace

Ekologická likvidace aut Hradec Králové - Vilímek Kostelec nad OrlicíEkologická likvidace je velmi nákladná. Pokud máte linku na nová vozidla, je uzpůsobena pouze pro jednu značku vozidel. Demontážní linka musí být uzpůsobena pro většinu značek. Musíte mít daleko více nástrojů a kvalifikovanější zaměstnance.

Ministerstvo životního prostředí chce ochránit životní prostředí a proto majitelům vozidel ukládá povinnost nechat takový odpad ekologicky zlikvidovat prostřednictvím zpracovatelů autovraků, jež mají oprávnění k této činnosti a jsou v programu MAISOH Ministerstva životního prostředí ČR. Nutné je podotknout, že do tohoto programu nespadají všechny vrakoviště. Jediným donucovacím prostředkem je fakt, že vám jinak automobil neodhlásí z evidence vozidel na dopravním inspektorátu.

Přitom Ministerstvo životního prostředí dá povolení pouze zpracovatelům, kteří splňují přísná nařízení, provádějí likvidaci dle norem a jsou pod neustálým dohledem pracovníků ministerstva. Dá se s nadsázkou říci, že si kontroly podávají v naší společnosti dveře.

Společnosti, které dostanou oprávnění nakládat a zpracovávat nebezpečný odpad, jsou povinni zpracovávat veškeré odpady v systému MAISOH, který hlídá dle váhy jednotlivé roztřídění surovin. Váha přijatého vozidla musí souhlasit se součtem váhy odevzdaných roztříděných surovin. Aby se nedaly tyto váhy upravovat, společnosti přebírající jednotlivé roztříděné suroviny vystavují vážní lístky, které musí souhlasit s uvedenými váhami v systému.

Vracíme se tedy na začátek, kdo zaplatí nákladné roztřídění odpadů a surovin?
Dosavadní řešení situace s nedostatkem financí na třídění odpadů a surovin je postavena před zpracovatele autovraku. Ministerstvo nařídilo určité procento váhy z vozidla odečíst jako suroviny pro opětovné využití, čímž umožnilo zpracovatelům autovraků prodávat určité procento náhradních dílů.

Z velké části jsou hrazeny i služby za odtahy vozidel

Pokud jste dočetli až k těmto řádkům, děkujeme. Doufáme, že jsme vám poskytli dostatek informací pro nadhled nad ekologickým zpracováním autovraků a trochu jsme Vás přivedli k zamyšlení.